
ATH aju mõistmine ja toetamine, mu enda teekond – täis katsetamist, vigu, väikeseid võite ja suuri õppetunde. Siin jagan oma kogemusi: kuidas ma vundamendini jõudsin, mida olen püüdnud muuta ning mis on osutunud nii kasulikuks kui ka raskeks. Kui tahad, et su aju töötaks hästi, et sa suudaksid keskenduda, teha asju, mida oled plaaninud, ja tunda end oma kehas hästi, siis kõigepealt tuleb hoolitseda vundamendi eest. See tähendab und, toitu ja liikumist – kolm lihtsat asja, mida me kõik teame, kuid mis ATH aju jaoks on ometi nii keerulised.
ATH ajule on uni ja puhkus eriti olulised, sest vähene magamine süvendab hajameelsust, emotsionaalset ebastabiilsust ja impulsiivsust. Unerežiimi paigas hoidmine on aga raske, sest aju ei taju alati väsimust õigesti ja võib tundide viisi tähelepanu hajutada just siis, kui oleks vaja magada minna.
ATH aju vajab stabiilset energiavoolu, kuid sageli kisub isu suhkru ja kiirenergia poole, mis hoopis süvendab väsimust ja keskendumisraskusi. Valkude, tervislike rasvade ja aeglaste süsivesikute söömine aitab hoida veresuhkru stabiilsena ning vähendab ajukeemilisi “mõõnasid”. Regulaarne söömine ja toidukordade planeerimine võib tunduda tüütu, aga see hoiab ära nii kurnatuse kui ka järsud energiakõikumised. Ja, oh issand, kui raske see veel teostada on!!!
Liikumine pole oluline ainult kehale, vaid ka ajule. Füüsiline aktiivsus aitab reguleerida dopamiini taset, mis ATH aju puhul on sageli madal. See tähendab, et treening võib parandada motivatsiooni, meeleolu ja keskendumisvõimet. Samas on liikumisharjumuse loomine keeruline, kui aju eelistaks püsida paigal ja tegeleda millegi muuga. Kuidas ennast ajada likuma, kas motivatsioon on päriselt oelmas, millist liikumsviisi valida?
Kõik need asjad tunduvad muidugi loogilised ja lihtsad, kuid ATH ajule on keeruline hoida kinni rutiinidest, teha pikaajalisi otsuseid ja pidada meeles, mida tegelikult vaja on. Motivatsiooni lained tulevad ja lähevad, kuid vundamendi hoidmine peaks olema prioriteet ka siis, kui aju tahab teha kõike muud. Sa võid ju osta järjest uusi päevikuid, märkmikke ja kalendreid ning uskuda,et nüüd tuleb uus algu, kuid kud see ei tööta millegipärast. Kuidas siis trikitada ja häkkida oma aju toimetama just nii nagu sa ise soovid ja leida see superpower, millest nii usinaati räägitakse. Kas ma selle leian? Ma ei tea, aga otsima asun ma küll.
Kui midagi on keeruline, siis ei tähenda see, et see poleks võimalik. Kuidas mitte tunda süümekaid endale lubaduste murdmisest? Kuidas leida see tahe ja jõud ikka edasi rühkida ja otsida vastuseid, et tunda ennast hästi?
ATH aju ei vaja tegelikult täiuslikkust, vaid järjepidevat hoolt. Täiuslikkust ajame ise taga ning teeme sellega oma elu hulka keerulisemaks.
Vundament on kõige alus – kui see on tugev, on ka ülejäänud elu lihtsam.